Program studiów
PLAN I PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
Czas trwania studiów podyplomowych – 2 semestry
ogólna liczba punktów ECTS – 30
ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych – 224
Program studiów obejmuje następujące moduły:
Logistyka i łańcuchy dostaw we współczesnej gospodarce
Cel zajęć: Zajęcia dostarczą wiedzę na temat podstaw logistyki, historii jej rozwoju, a zwłaszcza ewolucji, jaka miała miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Zostanie przekazana podstawowa wiedza o cechach i zasadach funkcjonowania łańcuchów dostaw, a także o roli w nich informacji.
Wykładowca – Prof. dr hab. inż. Bogdan Klepacki, dr h.c.
Zarządzanie łańcuchem dostaw i jego optymalizacja
Cel zajęć: Zajęcia powinny dostarczyć wiedzę na temat istoty wartości firmy dla udziałowców, powiązań pomiędzy strategią i operacjami łańcucha dostaw a wartością firmy. Powinny przekazać wiedzę o strukturze procesów biznesowych w zakresie łańcucha dostaw, podstawach jego optymalizacji i zarządzania ryzykiem.
Wykładowca – Paweł Hajdan, mgr inż. Dariusz Samól, dr inż. Milena Antosik-Panek, Prof. dr hab. inż. Bogdan Klepacki, dr h.c.
Poziomy i horyzonty planowania w przedsiębiorstwie
Cel zajęć: Zapoznanie słuchaczy z poziomami i horyzontami planowania w przedsiębiorstwie oraz problematyką klasyfikacji i segmentacji DFU oraz SKU. Zaznajomienie studentów z tematyką zarządzania łańcuchem dostaw i zarządzania produkcją, ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznych wspierających te działania.
Wykładowca – dr inż. Milena Antosik-Panek, Marek Gagis, Paweł Hajdan
Metody optymalizacji łańcucha dostaw
Cel zajęć: Zapoznanie słuchaczy z celem optymalizacji łańcucha dostaw z perspektywy wielu poziomów planowania. Przedstawienie metod obliczeniowych i pokazanie przypadków ich praktycznego użycia. Omówienie zagadnień technologicznych i architektonicznych istotnych dla zastosowania tych metod w przemyśle. Pokazanie przykładów rzeczywistych wdrożeń rozwiązań optymalizacyjnych i wprowadzenie do oceny ich wartości biznesowej. Przeprowadzenie dyskusji na temat obecnych trendów w podejściu do optymalizacji łańcucha dostaw, ze szczególnym zwróceniem uwagi na koncepcję Industry 4.0.
Wykładowca – mgr inż. Dariusz Samól, Paweł Hajdan, dr Monika Roman
Praktyka optymalizacji procesów planistycznych
Cel zajęć: Uczestnik powinien uzyskać wiedzę na temat głównych procesów planowania łańcucha dostaw, ich charakterystyki i powiązań.
Wykładowca – Paweł Hajdan, dr inż. Milena Antosik-Panek
Zarządzanie projektem
Cel zajęć: Celem zajęć jest przekazanie wiedzy z zakresu zarządzania projektami. Omówienie metodyk, podstaw planowania i harmonogramowania. Przedstawienie problematyki ustalania budżetu, zarządzania jakością i ryzykiem w projekcie. Omówienie sposobów kontroli i ewaluacji projektów oraz problemów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i kulturą organizacyjną.
Wykładowca – Radosław Paliszkiewicz, Magdalena Kluźniak, Prof. dr hab. inż. Bogdan Klepacki dr h.c
Bazy danych SQL i integracja systemów
Cel zajęć: Przedstawienie technologii przechowywania i przetwarzania danych na potrzeby systemów SCM oraz przedstawienie technologii integracji systemów informatycznych. Przekazanie wiedzy na temat przetwarzania danych i pozyskiwanie zestawień za pomocą SQL i PL/SQL. Pozyskanie podstawowych umiejętności w SQL i PL/SQL.
Wykładowca – Jan Kubacki, Adrian Busłowski
Key technology trends in supply chain
This course will be delivered in English
Key Goals: Comprehensive overview of the current IT trends in the context of Supply Chain Planning.
Lecturer – Jerzy Suchodolski, MSc, Christian Titze